DODOX

0

0

Pogoda w Łodzi


 


czwartek, 10 marca 2011

Usuwanie loga z materiału video w Virtualdub z użyciem DeLogo 1.3.2

Usuwanie loga TV z materiału video w Virtualdub z użyciem DeLogo 1.3.2.

Materiał zgrany z analogowej TV. Nastąpiła ponowna rekompresja co oczywiście pogorszyło jakość finalnego pliku. Logo stacji oraz logo o grupie wiekowej usunięto za pomocą filtru DeLogo 1.3.2. Jako, że materiał video bardziej potrafi ukazać zmiany niż statyczny obrazek plik po kliknięciu w obrazek odtworzony zostanie film. Nie jest to oczywiście dzieło sztuki. Gdyby DeLogo został użyty podczas kompresji w dwóch przebiegach bezpośrednio po zgraniu z TV jakość końcowa będzie o wiele lepsza.


(kliknij na obrazek aby pobrać plik)


Dla sprawdzenia swoich umiejętności zalecam spróbowanie działania na pliku 30 sekundowym, który możecie pobrać wyżej.

Umieszczamy plik delogo.vdf w katalogu plugins w VirtualDubMod.



Wczytujemy film z którego zamierzamy usunąć logo. Podczas wczytywania materiału może pojawić się komunikat ostrzegawczy jak pokazano to poniżej. Wciskamy Nie.



Za załadowaniu pliku możemy zmniejszyć rozmiar okien. W tym celu prawym przyciskiem myszy klikamy na jednym i drugim oknie i zmniejszamy procentowy rozmiar na taki aby nasza praca była bardziej komfortowa.



Czasami może się zdarzyć, że nie będziemy widzieć podglądu materiału wyjściowego. Nie zapomnijmy więc o aktywacji opcji Swap input/output panes co powinno rozwiązać ten problem.



Czas przygotować maskę do zakrycia logo. Wybieramy wybrany fragment w którym znajduje się logo. Na dole programu wciskamy przycisk zaznaczający początek materiału.



Kolejną czynnością jest wciśnięcie jak to pokazano na zrzucie ikonki żółtego kluczyka.



Końcowym krokiem będzie wciśnięcie drugiej strzałki (ostatni przycisk po prawej - przed napisem Frame). Prawidłowo wykonane zadanie spowoduje, że wybrany fragment zostanie zaznaczony na niebiesko.



Zapiszemy wybraną sekwencję wybierając z menu File opcje Save image sequence.



Nadajemy nazwę dla pliku, wybieramy miejsce zapisu oraz odpowiedni format graficzny. W tym przypadku będzie to .bmp.



W Windowsowym edytorze graficznym Paint otwieramy jeden z zapisanych obrazów. Zwiększamy rozmiar okna w celu dokładnej edycji zrzutu.



Wybieramy z palety barw kolor czerwony i zamazujemy nim logo.




Tak samo postępujemy z drugim logiem.





W efekcie otrzymamy zrzut z zamazanymi znakami. Zapisujemy plik z menu Plik/Zapisz jako w formacie .bmp (24bit).



Ponownie wczytujemy film w którym znajduje się logo do programu VirtualDubMod. Przystępujemy do załadowania filtru DeLogo. Przechodzimy do Video/Filters.



W nowym oknie, które się pojawi wciskamy przycisk Add.



Wybieramy filtr DeLogo.



Ostatnim przyciskiem Load wczytujemy plik na którym dokonaliśmy zamazań na czerwono znaków. Pozostałe okna zostawiamy na domyślnych ustawieniach. W lewym dolnym rogu znajdziemy przycisk Show preview. Dzieki temu możemy sprawdzić jak wygląda zamazanie loga.



Przesuwamy suwakiem materiał i sprawdzamy, czy zakrywanie loga nam odpowiada. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektów możemy dokonać drobnych korekt używając suwaków Depth, Power, Pixel aspect. Jeżeli ustawienia wydają się być poprawne zamykamy okno konfiguracji.



Filtr jest nadal aktywny. Wciskamy OK i przystępujemy więc do konfiguracji kodeka.



Przechodzimy do menu Video/Compression gdzie wybieramy z listy kodek XviD.



Zastosujemy do rekompresji dwa przebiegi. Zaznaczamy Twopass - 1st pass. Wskażemy także miejsce dla pliku statystyk wciskając more...



Wciskając ikonkę po prawej stronie wybieramy miejsce zapisania dla pliku statystyk.



Zapisujemy pierwszy przebieg wybierając opcję File/Save As.



Nadajemy nazwię plikowi 1pass. Koniecznie zaznaczamy Don't run this job i wciskamy Zapisz.



Ponownie przechodzimy w VirtualDubMod do zakładki Video/Compression i wybieramy ponownie kodek XviD.
Teraz zmieniamy ustawienia Encoding type na Twopass - 2nd pass. Pozostaje jeszcze ustawić rozmiar pliku. W tym celu wciskamy przycisk calc.



W polu Video wpisujemy czas filmu. W Target size ustawiamy planowany rozmiar pliku. Jako, że wartość wyrażona jest w kbytes chcąc otrzymać plik 350MB nie wystarczy, że wpiszemy 350. Najprościej będzie jeżeli żądany rozmiar pomnożymy przez 1024. Dla przykładu jeżeli chcemy otrzymać plik o rozmiarze 350MB x 1024 otrzymujemy 358400. Taką też wartośc wpisujemy w wybrane pole. Ważne jest także aby wybrać w polu audio wartość pliku dźwiękowego. Najczęściej będzie to MP3 o jakości 128kbps.



Zauważymy, że wpisana wartość będzie się różnić nieco od tej wpisanej. Jest to poprawne zachowanie, ponieważ wpisywaliśmy w kalkulatorze wartość jaką chcemy otrzymać z dźwiękiem a w oknie pokazanym poniżej kodek ustala jaki rozmiar będzie miał sam plik video.



Podobnie jak podczas zapisu pierwszego przebiegu postępujemy i tym razem. Nadajemy plikowi tylko inną nazwę 2pass i zapisujemy zmiany.



Po zapisie wciskamy F4. Pojawi się okno z zaplanowanymi zadaniami do wykonania. Pozostaje nam już tylko rozpocząć procesy wciskając Start.



Rozpocznie się konwersja. Na dole będzie widoczny pasek postępu konwersji. Po zakończonych procesach nie pozostaje nam już nic innego jak tylko sprawdzić jak wygląda nasz film.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz