DODOX

0

0

Pogoda w Łodzi


 


czwartek, 10 marca 2011

Wkodowanie własnego logo w film

Jak wkodować własne logo tak, aby było widoczne podczas oglądania filmu.
Aby dodać logo do filmu posłużymy się darmowym programem VirtualDub 1.6.0, pluginem "logo" oraz przygotowanym przez każdego z osobna, własnym logo. Logo można przygotować w jakimkolwiek programie graficznym np: IrfanView, Photoshop, Corel, itp... w formatach *.bmp,*, *.tga, *.jpeg. Pamiętajmy aby była dokładnie ta wersja jeżeli chcemy wykorzystać logo w formacie *.jpeg. We wcześniejszych wersjach programu, plugin "logo" czyta tylko format *.bmp i *.tga.

Po przygotowaniu loga i zainstalowaniu programu otwieramy go. Z głównego menu wybieramy File -> Open Video File... (rysunek 206) i wczytujemy film.

 (rysunek 206)

Następnie zakładka "Video" -> "Filters..." (rysunek 207).

 (rysunek 207)

Zobaczymy okno (rysunek 208). Klikamy na "Add..." 

 (rysunek 208)

Z okna, które się otworzy (rysunek 209), podświetlamy filtr logo i klikamy na „OK".

 (rysunek 209)

Zobaczymy okno (rysunek 210), przy którym trochę się zatrzymamy. Klikamy na (nr1 rysunek210) i wczytujemy przygotowane wcześniej logo. Następnie klikamy na "Show preview" (nr5 rysunek210). Zobaczymy okno podglądu (rysunek 211). Teraz ustawiamy miejsce, w którym chcemy aby było widoczne Nasze logo, cały czas mając włączone okno podglądu. Klikamy na (nr6 rysunek210) - górny, lewy róg; (nr7 rysunek210) - górny, prawy róg; (nr8 rysunek 210) - dolny, lewy róg; (nr9 rysunek210) - dolny, prawy róg. Suwakiem (nr2 rysunek210) rozjaśniamy lub przyciemniamy. (nr3 rysunek210) przesuwamy w poziomie (nr4 rysunek210) w pionie. Jeśli po wczytaniu loga i kliknięciu na "Show preview" (nr5 rysunek210) zobaczymy okno jak (rysunek 212), to oznacza to, że logo nie jest w odpowiednim formacie.

 (rysunek 210)

Efekt końcowy (rysunek 210). Tak będzie wyglądało okno z logiem, przez cały czas trwania filmu.

 (rysunek 211)

OKNO BŁĘDU

 (rysunek 212)

Filtr jest nadal aktywny. Wciskamy OK i przystępujemy więc do konfiguracji kodeka.



Przechodzimy do menu Video/Compression gdzie wybieramy z listy kodek XviD.



Zastosujemy do rekompresji dwa przebiegi. Zaznaczamy Twopass - 1st pass. Wskażemy także miejsce dla pliku statystyk wciskając more...



Wciskając ikonkę po prawej stronie wybieramy miejsce zapisania dla pliku statystyk.



Zapisujemy pierwszy przebieg wybierając opcję File/Save As.



Nadajemy nazwię plikowi 1pass. Koniecznie zaznaczamy Don't run this job i wciskamy Zapisz.



Ponownie przechodzimy w VirtualDubMod do zakładki Video/Compression i wybieramy ponownie kodek XviD.
Teraz zmieniamy ustawienia Encoding type na Twopass - 2nd pass. Pozostaje jeszcze ustawić rozmiar pliku. W tym celu wciskamy przycisk calc.



W polu Video wpisujemy czas filmu. W Target size ustawiamy planowany rozmiar pliku. Jako, że wartość wyrażona jest w kbytes chcąc otrzymać plik 350MB nie wystarczy, że wpiszemy 350. Najprościej będzie jeżeli żądany rozmiar pomnożymy przez 1024. Dla przykładu jeżeli chcemy otrzymać plik o rozmiarze 350MB x 1024 otrzymujemy 358400. Taką też wartośc wpisujemy w wybrane pole. Ważne jest także aby wybrać w polu audio wartość pliku dźwiękowego. Najczęściej będzie to MP3 o jakości 128kbps.



Zauważymy, że wpisana wartość będzie się różnić nieco od tej wpisanej. Jest to poprawne zachowanie, ponieważ wpisywaliśmy w kalkulatorze wartość jaką chcemy otrzymać z dźwiękiem a w oknie pokazanym poniżej kodek ustala jaki rozmiar będzie miał sam plik video.



Podobnie jak podczas zapisu pierwszego przebiegu postępujemy i tym razem. Nadajemy plikowi tylko inną nazwę 2pass i zapisujemy zmiany.



Po zapisie wciskamy F4. Pojawi się okno z zaplanowanymi zadaniami do wykonania. Pozostaje nam już tylko rozpocząć procesy wciskając Start.



Rozpocznie się konwersja. Na dole będzie widoczny pasek postępu konwersji. Po zakończonych procesach nie pozostaje nam już nic innego jak tylko sprawdzić jak wygląda nasz film.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz